pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

Jak organizować sprzątanie mieszkania
Wnętrza

Jak organizować sprzątanie mieszkania?

Wiele osób nie lubi sprzątania, ponieważ czynność ta kojarzy się z trudem i powtarzalnością. Są także i takie osoby, które sądzą, że sprzątanie jest bardzo czasochłonne. Tymczasem wystarczy, że zastosujesz kilka podstawowych zasad i w efekcie będziesz mieć uporządkowane mieszkanie oraz wolny czas. Ważne jest jednak to, aby stosować ekologiczne produkty do sprzątania, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Od czego zacząć?

Zrób plan sprzątania

Sprzątanie najczęściej odbywa się spontanicznie. Masz wolną chwilę, więc przecierasz blaty, odkurzasz albo bierzesz worek na śmiecipakujesz odpady i wynosisz je do kontenera. Problem jednak w tym, że gdy sprzątasz chaotycznie, tracisz zbyt dużo czasu, a efekt jest niewspółmierny do włożonego wysiłku.

Dużo lepiej jest stworzyć własny harmonogram sprzątania. Jest to specjalna rozpiska, gdzie do każdego dnia tygodnia przypisujesz kilka konkretnych czynności sprzątających. Przykładowo w poniedziałek możesz przetrzeć drzwi i szafy, we wtorek wyczyścić zlew i okap, a w środę uprasować ubrania. Dzięki planowi możesz grupować podobne czynności albo dzielić sprzątanie na pomieszczenia. Pomaga to także w utrzymaniu regularności oraz w zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość ekologicznych produktów do sprzątania.

Przygotuj sprzęt i akcesoria

Zanim zabierzesz się do sprzątania, warto otworzyć okna, przygotować sobie ściereczki, myjki, mopa, szczotki, gąbki oraz worki na śmieci. Warto mieć także produkty ekologiczne do sprzątania, takie jak na przykład pianka do mebli. Należy też założyć wygodne ubranie i włączyć sobie wesołą muzykę. Jeśli do sprzątania mają być zaangażowani inni członkowie rodziny, to trzeba z góry ustalić podział zadań – zamiatanie 3 razy tego samego pomieszczenia naprawdę nie jest konieczne.

Sprzątaj regularnie

Kluczem do skutecznego sprzątania jest systematyczność. Nie możesz dopuszczać do powstawania wielomiesięcznych zabrudzeń, których późniejsze usunięcie jest wyjątkowo uciążliwe. Dotyczy to przede wszystkim kamienia w okolicy brodzika i kabiny, zaniedbywania czyszczenia kratek wentylacyjnych lub dopuszczania do wielokrotnego przypalania się garnków i patelni.

Jeśli te najtrudniejsze czynności będziesz wykonywać częściej, z pewnością będą one mniej męczące. Pamiętaj więc o tym, by regularnie sprzątać podłogi, usuwać pajęczyny, myć płytki w łazience i utrzymywać w czystości zlew kuchenny.

Upraszczaj pracę

Jest wiele sposobów na to, żeby sprzątanie sobie ułatwić. Przede wszystkim warto delegować zadania. O ile nie mieszkasz w pojedynkę, to pozostali domownicy również powinni mieć swoje obowiązki. Aby sprzątanie przebiegało szybciej, warto korzystać z urządzeń technicznych. Niezastąpiona jest zmywarka, suszarka do prania czy robot odkurzający, który możesz zaprogramować i uruchomić nawet na odległość.

Ponadto warto zaopatrzyć się w wiele akcesoriów, które pomagają Ci sprzątać. Godne polecenia są ekologiczne produkty do sprzątania, takie jak płyn uniwersalny Ludwik oraz Biostar Cleaning Products płyn do kabin prysznicowych. Takie środki bazują na naturalnych składnikach, a jednocześnie sprawiają, że usuwanie uciążliwych zabrudzeń trwa tylko kilka sekund.