pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

pielęgnacja ogrodów
Dom

Jak pielęgnować ogród wiosną?

Wiosna jest wprost idealną porą roku do rozwoju ogrodu. To właśnie w tym czasie przyroda budzi się do życia i wszystko w końcu zaczyna rozkwitać. Twój ogród zaczyna nabierać żywych i jasnych barw. Szarość zostaje zastąpiona piękną nasyconą zielenią, której towarzyszą oczywiście liczne inne kolory. Wiosna to też zwykle ten czas, w którym wszelkie prace ogrodnicze wykonujemy z dużo większą przyjemnością, bo nagle widzimy, że mają one sens i przynoszą świetne rezultaty. O tej porze roku pielęgnacja ogrodów powinna być właściwie zaplanowana. W tym momencie powinieneś bowiem przygotować swoją posesję do nadchodzącego ciepłego sezonu.

Ten okres przygotowawczy rozpocznij od przeprowadzenia generalnych porządków, o ile wciąż się nimi nie zająłeś. A jest to akurat krok absolutnie niezbędny. Zazwyczaj takie porządki sprawiają najmniejszą przyjemność, ale pamiętaj, że im szybciej się nimi zajmiesz, tym prędzej będziesz mieć je z głowy, dzięki czemu od razu przejdziesz później do przeprowadzania czynności, które dadzą ci prawdziwą radość. Wyciągnij z piwnicy czy garażu meble ogrodowe i dokładnie je oczyść oraz osusz. Zmyj też taras, chodniki, kostkę brukową oraz wszelkie dodatkowe elementy. Usuń z trawnika zasuszone liście, gałązki i szyszki. Pozbądź się tego wszystkiego, co nie jest tam potrzebne. Dopiero gdy porządki zostaną dobrze i efektywnie przeprowadzone, możesz przejść do odsłaniania zabezpieczonych wcześniej roślin.

Wiosna jest też idealną porą roku do sadzenia nowych gatunków. Jeżeli więc czujesz, że twojemu ogrodowi przydałoby się coś jeszcze, koniecznie uzupełnij go jakimiś ciekawymi roślinkami. W marcu możesz posadzić różne drzewa owocowe, ale też tradycyjne iglaki czy kilka odmian drzew liściastych. Z kolei kwietniu powinieneś skupić się przede wszystkim na zadbaniu o trawnik, gdyż bez tego kroku pielęgnacja ogrodów nigdy nie będzie kompletna. W razie potrzeby możesz dosiać na nim trawę i pozbyć się wszelkich chwastów. Zadbaj też o porządny nawóz, który pozwoli trawie pięknie rosnąć. No i koniecznie pamiętaj o tym, by podlewać ją na bieżąco i regularnie przycinać. Trawnik powinien być koszony przynajmniej raz na tydzień.

Wiosenny okres kończy się majem. A co możesz zrobić dla swojego ogrodu podczas tego miesiąca? Otóż maj uchodzi za najlepszą porę do sadzenia przeróżnych iglaków, ale też i krzewów, różnorodnych drzewek czy nawet bylin. W tym miesiącu możesz też nareszcie zadbać o swój ogródek warzywny, o ile oczywiście go posiadasz bądź chciałbyś go stworzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.