pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

konstrukcje dachowe
Dom

Jaki dach do domu jednorodzinnego?

Na ostateczną jakość i funkcjonalność budynku spory wpływ będzie mieć zastosowana w nim konstrukcja dachowa. Tworząc nowy obiekt budowlany, na pewnym etapie trzeba więc o niej pomyśleć. Trzeba jak najlepiej dopasować ją do swoich potrzeb i wszystkich funkcji, jakie ma spełniać budynek. Jakie konstrukcje dachowe sprawdzają się więc najlepiej w domach jednorodzinnych, czyli tych, które w obecnych czasach budowane są zdecydowanie najczęściej?

Wbrew powszechnym przekonaniom dach nie odgrywa jedynie funkcji estetycznych. Oczywiście może być on dumą i wyraźną ozdobą całego budynku, jednakże wybierając dla niego właściwy projekt i odpowiednią konstrukcję, należy też zainteresować się jego dodatkowymi właściwościami, a nie wyłącznie samym wyglądem. To on często też wyraźnie wpływa na końcowy koszt budowy. Może go albo znacząco podwyższyć, albo utrzymać na mniej więcej stałym poziomie. Warto tu jeszcze powiedzieć, że typ konstrukcji dachowej wpływa też na późniejsze koszty związane z codzienną eksploatacją obiektu mieszkalnego. No i też dobre konstrukcje są praktyczne, podczas gdy te źle przygotowane szybko przysparzają wielu problemów. Najlepiej więc mimo wszystko od razu zdecydować się na jakieś dobre, sprawdzone i nowoczesne rozwiązanie. Nawet jeśli trzeba będzie więcej za nie zapłacić.

Wyróżniamy naprawdę wiele odmian konstrukcji dachowych, które z powodzeniem można zastosować w domach jednorodzinnych. Są to kolejno: dachy płaskie, dachy jednospadowe, dachy dwuspadowe (a w tym i dachy naczółkowe), dachy czterospadowe (inaczej nazywane kopertowymi), dachy wielospadowe (inaczej nazywane wielopołaciowymi) oraz dachy mansardowe (inaczej nazywane łamanymi). Nie da się ich dokładnie scharakteryzować w jednym tekście. Każdy, kto chciałby nieco lepiej poznać te wszystkie zróżnicowane konstrukcje dachowe, powinien po prostu o każdej z nich poczytać, szukając informacji chociażby w Internecie. Można jednak śmiało powiedzieć, że najczęściej stosowanym typem konstrukcji jest bez wątpienia dach płaski. To on też zwykle sprawdza się najlepiej.

Wysoka popularność dachów płaskich wynika ze sprytnego połączenia w nich kilku ważnych cech. Takie konstrukcje są bardzo proste i przy tym funkcjonalne. Dla wielu osób ważna okaże się również ich cena, która w porównaniu do wszelkich innych dachów jest wyjątkowo niska. Swego czasu zaczęto odchodzić od wykorzystywania dachów płaskich w domach jednorodzinnych, jednak teraz ludzie powoli znów do nich wracają. Stały się one wręcz nowoczesnymi elementami współczesnych budynków mieszkalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *