pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

przydomowe ogrody
Dom

Przydomowy ogród

Ogród to dla wielu osób miejsce szczególne. To swego rodzaju odskocznia od rzeczywistości, azyl, miejsce, w którym można odpocząć. Gros osób w ogrodzie właśnie spędza sporo czasu w sezonie letnim. O przydomowe ogrody warto zadbać, a z całą pewnością zyskamy sporo. Niektórzy sami sobie aranżują ogrody, inni natomiast korzystają w tym względzie z pomocy profesjonalistów. Nawiasem mówiąc, na rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które zajmują się projektowaniem ogrodów, ale także opieką nad nimi. Oczywiście, wszystko na życzenie klienta.
Przydomowe ogrody mogą wyglądać bardzo różnie, bo przecież każdy z nas jest inny i ma inne upodobania i dlatego też inaczej zaprojektuje swój ogród. A trzeba koniecznie w tym miejscu dodać uwagę, że nie ma jakiegoś idealnego przepisu na ogrodową aranżację.
Ale skoro już został wywołany ten temat, pochylmy się nad nim chwilę i omówmy tę kwestię. Kto wie, może nawet kogoś zainspirujemy do działania?
Ogród to przede wszystkim rośliny i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. To one tworzą odpowiedni klimat i wpływają na otoczenie domu. Zakładając ogród, warto dokładnie przemyśleć ich zakup, aby później nie trzeb było ich wycinać, bo przestały się nam podobać. Oczywiste jest, że po jakimś czasie konieczne będzie ich przecięcie czy przycięcie, ale co co innego niż zupełne ich usunięcie. Trudno byłoby doradzić, na jakie roślin postawić, bo każdy wybierze sobie inny zestaw, ale dobrze jest na pewno posadzić byliny. Wsadzamy raz, a potem mamy spokój. Piwonie, irysy, hortensje, floksy czy hosty wystarczy tylko jesienią oczyścić, wiosną zasilić i to wszystko. Te gatunki kwiatów kwitną w różnym czasie, więc w naszym ogrodzie będzie kolorowo przez całe lato. Po przekwitnięciu pozostają dekoracyjne liście. A jeśli jeszcze dokomponujemy w niektórych miejscach rośliny jednoroczne, oczywiście te kwitnące, to będzie jeszcze bardziej urokliwie. Przydomowe ogrody to także miejsce dla ozdobnych drzew i krzewów. Nawiasem mówiąc, w sprzedaży jest tak wiele, że naprawdę kupujący mają z czego wybierać. Prawdą jest też, że niektóre drzewa czy krzewy nie do końca nadają się do sadzenia w naszym klimacie i dlatego zimą przemarzają. Jeśli już zdecydujemy się na takie, to koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Ostatnimi czasy bardzo modne jest wysypywanie w ogrodach ozdobnych kamieni. W ten sposób od razu mamy mniej pracy, a jednocześnie nasz ogród wygląda na uporządkowany. No cóż, można iść w tę stronę, ale można też posadzić rośliny zadarniające. Każda opcja jest dobra i ma swoich zwolenników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.