pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

ogród przed domem jednorodzinnym
Lifestyle

Jak zadbać o ogród przed domem jednorodzinnym?

Mnóstwo osób decyduje się na zakup lub budowę własnego domku jednorodzinnego przez wzgląd na jedną ważną kwestię – mianowicie na możliwość posiadania własnego ogrodu. Dlaczego?

Ogród przed domem jednorodzinnym – zalety

Niewątpliwą zaletą posiadania obok domu własnego ogródka jest możliwość hodowania własnych warzyw, owoców i ziół. Najczęściej spotykanymi w przydomowych ogrodach roślinami są:
– marchewka,
– pietruszka,
– koperek,
– bazylia,
– mięta,
– szczypiorek i cebula,
– truskawka,
– pomidor,
– ogórek gruntowy,
– papryka,
– malina,
– porzeczka,
– agrest (choć zdecydowanie rzadziej przez wzgląd na wysokie koszty jego hodowli).
Dużą popularnością wśród posiadaczy ogródków cieszą się także rośliny ozdobne – kwiaty (między innymi róże, tulipany, piwonie oraz wrzos), krzewy, orientalne gatunki traw, jak również drzewka ozdobne – świerki, tuje, jodły, a czasem nawet jałowce i niskie sosenki. Oczywiście posiadanie ogrodu daje również możliwość sadzenia własnych drzewek owocowych; w prywatnych ogródkach najczęściej można znaleźć drzewka, które dość szybko od posadzenia dają owoce (np. niektóre gatunki śliwek, wisien i jabłoni, choć zdarzają się również drzewka rodzące brzoskwinie czy czereśnie).

Nietuzinkowe ozdoby

Niepowtarzalnego klimatu wokół domu nadają bez wątpienia oryginalne (niejednokrotnie ręcznie malowane) ozdoby dedykowane właśnie przydomowym ogrodom. Prym wśród tego typu dekoracji wiodą oczywiście kolorowe krasnale, jednak nie mniej popularne są inne tego typu ceramiczne odlewy; wśród ofert producentów ozdób przeznaczonych do dekorowania podwórek i ogrodów można znaleźć figurki zwierząt (niektóre z nich są łudząco podobne do prawdziwych sarenek czy zajączków, a co więcej – często są nawet naturalnych rozmiarów, dzięki czemu z daleka prezentują się bardzo realistycznie), imitacje roślin (prawdziwym hitem stała się imitacja trudnego w utrzymaniu bluszczu), a nawet imitacja trawy (któż nie marzy o pięknej, równej trawce w ogródku; trawce, której nie trzeba przycinać, podlewać i która zachowuje piękny, żywy, zielony kolor nawet w największe upały?). Duży wybór tego rodzaju dekoracji do ogrodów można znaleźć zarówno w internecie, jak i w sklepach stacjonarnych.

Zadbane i udekorowane podwórko oraz ogród przed domem jednorodzinnym pozwala poczuć się lepiej we własnych czterech kątach. Starannie dobrane dodatki przed budynkiem nie tylko dodają mu uroku, ale uczynią go także przytulnym, swojskim – po prostu takim, do którego chce się wracać po ciężkim, pełnym stresu dniu.

Przeczytaj więcej na variantclub.pl