pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

ogród przed domem jednorodzinnym
Lifestyle

Jak zadbać o ogród przed domem jednorodzinnym?

Mnóstwo osób decyduje się na zakup lub budowę własnego domku jednorodzinnego przez wzgląd na jedną ważną kwestię – mianowicie na możliwość posiadania własnego ogrodu. Ogród przed domem jednorodzinnym pełni istotną rolę nie tylko w estetyce, ale także w tworzeniu przyjaznego otoczenia dla mieszkańców. Właściwie utrzymany ogród może być miejscem relaksu, spotkań rodzinnych oraz dodatkową przestrzenią do korzystania z uroków przyrody. 

W artykule: 

  • Zalety ogrodu przed domem jednorodzinnym
  • Nietuzinkowe ozdoby
  • Oświetlenie ogrodu
  • Miejsce do odpoczynku

Ogród przed domem jednorodzinnym – zalety

Niewątpliwą zaletą posiadania obok domu własnego ogródka jest możliwość hodowania własnych warzyw, owoców i ziół. Najczęściej spotykanymi w przydomowych ogrodach roślinami są:
– marchewka,
– pietruszka,
– koperek,
– bazylia,
– mięta,
– szczypiorek i cebula,
– truskawka,
– pomidor,
– ogórek gruntowy,
– papryka,
– malina,
– porzeczka,
– agrest (choć zdecydowanie rzadziej przez wzgląd na wysokie koszty jego hodowli).


Dużą popularnością wśród posiadaczy ogródków cieszą się także rośliny ozdobne – kwiaty (między innymi róże, tulipany, piwonie oraz wrzos), krzewy, orientalne gatunki traw, jak również drzewka ozdobne – świerki, tuje, jodły, a czasem nawet jałowce i niskie sosenki. Oczywiście posiadanie ogrodu daje również możliwość sadzenia własnych drzewek owocowych; w prywatnych ogródkach najczęściej można znaleźć drzewka, które dość szybko od posadzenia dają owoce (np. niektóre gatunki śliwek, wisien i jabłoni, choć zdarzają się również drzewka rodzące brzoskwinie czy czereśnie).

Nietuzinkowe ozdoby

Niepowtarzalnego klimatu wokół domu nadają bez wątpienia oryginalne (niejednokrotnie ręcznie malowane) ozdoby dedykowane właśnie przydomowym ogrodom. Prym wśród tego typu dekoracji wiodą oczywiście kolorowe krasnale, jednak nie mniej popularne są inne tego typu ceramiczne odlewy; wśród ofert producentów ozdób przeznaczonych do dekorowania podwórek i ogrodów można znaleźć figurki zwierząt (niektóre z nich są łudząco podobne do prawdziwych sarenek czy zajączków, a co więcej – często są nawet naturalnych rozmiarów, dzięki czemu z daleka prezentują się bardzo realistycznie), imitacje roślin (prawdziwym hitem stała się imitacja trudnego w utrzymaniu bluszczu), a nawet imitacja trawy (któż nie marzy o pięknej, równej trawie w ogródku; trawce, której nie trzeba przycinać, podlewać i która zachowuje piękny, żywy, zielony kolor nawet w największe upały?). Duży wybór tego rodzaju dekoracji do ogrodów można znaleźć zarówno w internecie, jak i w sklepach stacjonarnych.

Oświetlenie ogrodu

Ogród zyskuje dodatkowy urok po zmroku, jeśli jest odpowiednio oświetlony. Oświetlenie ogrodu ma nie tylko funkcję praktyczną, ale również znaczący wpływ na atmosferę i estetykę ogrodu. Istnieje wiele różnych opcji oświetleniowych, które można zastosować, aby podkreślić piękno roślin i stworzyć przytulny klimat. Możesz wybrać lampy ogrodowe o różnych wysokościach i stylach, aby stworzyć oryginalny design. Lampy na palikach mogą podkreślać ścieżki, a wiszące dodadzą uroku drzewom i altanom. Dodaj nutkę romantyzmu, używając lampionów na drzewach lub girland świetlnych, zwisających z altan czy pergoli. Natomiast energooszczędne słupki solarne to doskonałe rozwiązanie, które nie tylko dodaje światła, ale również dba o środowisko.

Miejsce odpoczynku

Włącz w plan ogrodu miejsce do odpoczynku. Stworzenie przytulnego miejsca w ogrodzie to kluczowy element planowania przestrzeni. Zainstaluj ławki, huśtawki czy leżaki, aby stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Dodaj poduszki, aby zwiększyć komfort oraz walory estetyczne.  Dodanie elementów małej architektury ogrodowej, takich jak altany czy pergole, może dodatkowo urozmaicić przestrzeń. Postaw konstrukcję drewnianą lub metalową, aby stworzyć zacienione miejsce do wypoczynku. Możesz obić ją tkaninami lub roślinami, tworząc jednocześnie przyjemne dla oka otoczenie. Ciekawą propozycją jest również fontanna czy stawek wodny – dźwięk pluskającej wody może dodatkowo zrelaksować, stwarzać atmosferę spokoju. Stworzenie odpowiedniego miejsca do odpoczynku sprawi, że Twój ogród stanie się nie tylko pięknym miejscem, ale również oazą spokoju i relaksu dla Ciebie, rodziny i gości.

Zadbane i udekorowane podwórko oraz ogród przed domem jednorodzinnym pozwala poczuć się lepiej we własnych czterech kątach. Starannie dobrane dodatki przed budynkiem nie tylko dodają mu uroku, ale uczynią go także przytulnym, swojskim – po prostu takim, do którego chce się wracać po ciężkim, pełnym stresu dniu.