pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

remont mieszkania w kamienicy
Remont

Remont mieszkania w kamienicy – jak go przeprowadzić?

Niemalże każdy – planowany czy nieplanowany – remont wiąże się przede wszystkim z dużymi wydatkami. Nikt nie decyduje się na nie z przyjemnością, ale każdy, kto chciałby odmienić swoje mieszkanie, musi to niestety zrobić. Remont nierzadko okazuje się niezbędny w przypadku zakupu bądź wynajmu lokali w kamienicach, a zwłaszcza w tych starych kamieniach. Problemy nie są związane wyłącznie z nietypową konstrukcją obiektów. Biorą się również z tego, iż na właścicieli mieszkań w kamienicach nałożone są różne nakazy i zakazy. A to właśnie one nie pozwalają zmieniać lokali w sposób zupełnie dowolny i zgodny z własnymi indywidualnymi upodobaniami. Aby więc przeprowadzić remont mieszkania w kamienicy, w pierwszej kolejności należałoby się dokładnie zapoznać z tymi podstawowymi przepisami prawnymi, aby ich później nieumyślnie nie łamać.

A remonty są potrzebne. Nierzadko przydają się one właśnie mieszkaniom występującym w kamieniach. Można je często dostać po okazyjnych cenach, ale za tą niską ceną kryją się właśnie liczne przeszkody. Kamienice mają jednak swoje zalety. W tych starszych występują zwykle bardzo wysokie mieszkania, które za sprawą swoich wymiarów stają się przestronne i tworzą komfortowe warunki do codziennego życia. Zakup mieszkania w kamienicy zawsze będzie jednak wiązać się również ze sporymi ograniczeniami prawnymi. Zanim ktokolwiek przeprowadzi remont w takim lokalu, będzie musiał upewnić się, że zdoła sprostać różnym formalnościom. A jest ich niestety bardzo dużo. Taki remont nierzadko warto więc przeprowadzać od razu z pomocą prawnika, który w razie czego napisze do odpowiednich instytucji z prośbą o uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Czasami przed remontem trzeba bowiem uzyskać m.in. pozwolenie budowlane, a nieraz trudno je zdobyć.

A ile trzeba będzie za to wszystko zapłacić? Jaki jest przeciętny koszt remontu mieszkania występującego w kamienicy? Stawki mogą się oczywiście wahać. Największy wpływ na to, ile ostatecznie wyniesie człowieka cały remont mieszkania w kamienicy, ma jednak… ekipa remontowa. Obecnie takie firmy potrafią niestety mocno naciągać nieświadomych niczego klientów. Ceny wszelkiego rodzaju usług poszły oczywiście w górę, bo wszystko podrożało, tak więc trzeba się z tym liczyć, ale i tak warto uważać na ekipy, które żerują na niezaznajomionych z tematem usługobiorcach. Na pewno warto też ustalić od razu odpowiednią metodę płatności za usługi. Lepiej płacić za konkretne wykonane przez firmę zadania niżeli ustalać jakąkolwiek stawkę godzinową.