pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

drewno w budownictwie
Budownictwo

Drewno w budownictwie i jego zalety

Nie ma na świecie materiału popularniejszego od drewna. To tworzywo wielofunkcyjne, z którego ludzie nauczyli się tworzyć naprawdę wspaniałe i przede wszystkim mocno zróżnicowane przedmioty i konstrukcje. Drewno w budownictwie odgrywa kluczową rolę już od wielu lat. Dawniej niemalże zawsze tworzono z niego budynki mieszkalne, jednak teraz coraz częściej zaczynamy od nich odchodzić, zastępując drewno innymi sztucznymi materiałami. Naturalne tworzywa nie odnajdują się jednak wyłącznie w takim typowym budownictwie. Aby się do nich nieco bardziej przekonać, warto początkowo zainteresować się tym, w jaki sposób wykorzystuje się je w branży stolarskiej, a przede wszystkim tej meblarskiej.

A nastały niestety ciężkie czasy dla branży stolarskiej. Meble drewniane, które niegdyś przez wszystkich były uznawane za najlepsze i najsolidniejsze, dziś zastępowane są alternatywnymi wyrobami sztucznymi, tworzonymi głównie z płyt wiórowych i płyt MDF. A przecież te płyty to zwykłe syntetyczne sklejki. Niby wszyscy ludzie chcą dziś oszczędzać, a gdy stają przed wyborem materiału na meble, bez mrugnięcia okiem sięgają po nic niewarty syntetyk, który rozleci się tak szybko, jak szybko został stworzony w fabryce. A natura sama potrafi o siebie zadbać. Drzewa, z których pobiera się drewno, rosną dosłownie we wszystkich częściach świata i dzięki temu przywykły do radzenia sobie z trudnymi warunkami. Mało co może im zaszkodzić. Niestraszna jest im wilgoć oraz amplitudy temperatur. To błąd, że obecnie ludzie przerzucają się z własnej woli na materiały o znacznie gorszej jakości. A płyta MDF, płyta wiórowa czy każdy inny materiał sztuczny nigdy nie będzie tak dobry jak klasyczne drewno.

Drewno sprawdza się więc znakomicie w branży stolarskiej. Nie jest to jednak dla niego jedyne dobre zastosowanie. Drewno w budownictwie też wciąż odgrywa ważną rolę, a można wręcz powiedzieć, że teraz ta jego rola jest znacznie ważniejsza niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Decydując się na budowę nowego domu, trzeba liczyć się z tym, że potrwa ona przynajmniej rok, a nieraz i znacznie dłużej. W przypadku zastosowania drewna istnieje możliwość postawienia obiektu w przeciągu zaledwie… paru tygodni! Drewniane konstrukcje zazwyczaj tworzy się z prefabrykatów. Powstają one w specjalnych zakładach, a później są po prostu przewożone na plac budowy, gdzie można je połączyć i w ten sposób postawić nowy obiekt. Czas budowy znacząco się wtedy skraca. A, jak powszechnie wiadomo, obecnie każdy chce go oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *