pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

drewno w budownictwie
Budownictwo

Drewno w budownictwie i jego zalety

Nie ma na świecie materiału popularniejszego od drewna. To tworzywo wielofunkcyjne, z którego ludzie nauczyli się tworzyć naprawdę wspaniałe i przede wszystkim mocno zróżnicowane przedmioty i konstrukcje. Drewno w budownictwie odgrywa kluczową rolę już od wielu lat. Dawniej niemalże zawsze tworzono z niego budynki mieszkalne, jednak teraz coraz częściej zaczynamy od nich odchodzić, zastępując drewno innymi sztucznymi materiałami. Naturalne tworzywa nie odnajdują się jednak wyłącznie w takim typowym budownictwie. Aby się do nich nieco bardziej przekonać, warto początkowo zainteresować się tym, w jaki sposób wykorzystuje się je w branży stolarskiej, a przede wszystkim tej meblarskiej.

A nastały niestety ciężkie czasy dla branży stolarskiej. Meble drewniane, które niegdyś przez wszystkich były uznawane za najlepsze i najsolidniejsze, dziś zastępowane są alternatywnymi wyrobami sztucznymi, tworzonymi głównie z płyt wiórowych i płyt MDF. A przecież te płyty to zwykłe syntetyczne sklejki. Niby wszyscy ludzie chcą dziś oszczędzać, a gdy stają przed wyborem materiału na meble, bez mrugnięcia okiem sięgają po nic niewarty syntetyk, który rozleci się tak szybko, jak szybko został stworzony w fabryce. A natura sama potrafi o siebie zadbać. Drzewa, z których pobiera się drewno, rosną dosłownie we wszystkich częściach świata i dzięki temu przywykły do radzenia sobie z trudnymi warunkami. Mało co może im zaszkodzić. Niestraszna jest im wilgoć oraz amplitudy temperatur. To błąd, że obecnie ludzie przerzucają się z własnej woli na materiały o znacznie gorszej jakości. A płyta MDF, płyta wiórowa czy każdy inny materiał sztuczny nigdy nie będzie tak dobry jak klasyczne drewno.

Drewno sprawdza się więc znakomicie w branży stolarskiej. Nie jest to jednak dla niego jedyne dobre zastosowanie. Drewno w budownictwie też wciąż odgrywa ważną rolę, a można wręcz powiedzieć, że teraz ta jego rola jest znacznie ważniejsza niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Decydując się na budowę nowego domu, trzeba liczyć się z tym, że potrwa ona przynajmniej rok, a nieraz i znacznie dłużej. W przypadku zastosowania drewna istnieje możliwość postawienia obiektu w przeciągu zaledwie… paru tygodni! Drewniane konstrukcje zazwyczaj tworzy się z prefabrykatów. Powstają one w specjalnych zakładach, a później są po prostu przewożone na plac budowy, gdzie można je połączyć i w ten sposób postawić nowy obiekt. Czas budowy znacząco się wtedy skraca. A, jak powszechnie wiadomo, obecnie każdy chce go oszczędzać.