pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

budynek gospodarczy bez pozwolenia
Lifestyle

Jaki jest budynek gospodarczy bez pozwolenia?

W obecnych czasach wiele osób rozważa budowę garażu bądź altany ogrodowej na swej działce. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto będzie sprawdzić, czy aby na pewno można postawić dany obiekt budowlany bez pozwolenia. W sporej części przypadków jest to zależne od jego powierzchni mieszkalnej.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Wiele osób wybrało projekt i nie uwzględniło budowy garażu, lecz po czasie uznali, że jest on potrzebny. Na szczęście nic straconego. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa budynku gospodarczego bez zezwolenia – jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 35 metrów kwadratowych. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że budowa domu lub innego budynku wiązać się będzie przeważnie z koniecznością uzyskania pozwolenia na jego budowę. Niestety w innym przypadku potraktowana może zostać jako samowolna budowlana – często kończy się tą karą finansową, a niekiedy i rozbiórką budynku. Wiele osób zastanawia się, czy w każdym przypadku trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, zanim rozpocznie się jakąkolwiek pracę budowlaną. Według obecnych przepisów prawa, niektóre obiekty można śmiało postawić bez dopełnienia dodatkowych formalności. Przede wszystkim mowa tutaj o wszelkich budynkach gospodarczych nie przekraczających 35 metrów kwadratowych. W takim przypadku pozwolenie nie będzie konieczne, jednakże wziąć zachodził będzie obowiązek ich zgłoszenia. Oprócz tego liczba tego typu obiektów może wynosić maksymalnie dwa na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Kiedy trzeba dokonać zgłoszenia budowy budynku?

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy dokonać zgłoszenia budowy budynku gospodarczego do maksymalnie 35 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji najpóźniej można dokonać zgłoszenia na 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli w tym czasie urząd starostwa nie wniesie żadnego sprzeciwu, to możemy śmiało rozpocząć prace budowlane. Jeśli mowa o budowie budynku gospodarczego bez pozwolenia w przypadku rolników, to sprawa wygląda jeszcze inaczej. W znakomitej większości przypadków rolnik może liczyć na zwolnienie nie tylko dotyczące pozwolenia na budowę, ale także i samego zgłoszenia. Wielu rolników zastanawia się, kiedy ma to miejsce. Można tak zrobić wtedy, kiedy budynek gospodarczy związany będzie z działalnością rolniczą oraz ma powstać na działce siedliskowej. Dobrze będzie wiedzieć, iż wspomniane zwolnienie obejmuje głównie rolników prowadzących malutkie gospodarstwa. Jest tak dlatego, ponieważ bez pozwolenia można wybudować tylko dom parterowy.

Przeczytaj więcej na swiatkultury.com.pl