pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

Nawożenie wapnem
Lifestyle

Nawożenie wapnem – o czym należy pamiętać?

Rośliny uprawiane w Twoim ogródku wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia jest oczywiście najistotniejszym z nich, warto jednak pamiętać również o nawożeniu. Może znacząco ono polepszyć wielkość plonów lub – w przypadku roślin ozdobnych czy trawników – wpłynąć istotnie na estetyczny wygląd roślin.

Wapno i jego rola w rozwoju roślin ogrodowych

Jedną z najważniejszych czynności wpływających na glebę, jest jej wapnowanie. . Ten zabieg jest niezbędny między innymi do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego uprawianych w przydomowym ogródku roślin. Prawidłowe przeprowadzenie tego elementu skutkuje znaczącą poprawą pobierania z gleby wody oraz składników mineralnych, co prowadzi do znacznie szybszego wzrostu. Świetnie to widać na przykładzie traw, które zaledwie po kilku dniach od nawożenia stają się bardziej gęste i zielone.

Wapno odkwasza również glebę oraz przyspiesza zachodzące w niej procesy. W rezultacie podłoże nawożone nim zawiera znacznie większe ilości składników odżywczych, co również znacząco wpływa na tempo wzrostu oraz wygląd upraw.

Nawożenie wapnem – jakie preparaty stosować?

Nowoczesne preparaty zawierające wapno produkowane są między innymi przez markę Florovit – jednego z przodujących wytwórców produktów nawozowych, przeznaczonych dla użytkownika indywidualnego. Większość z nich ma formę mieszanek nawozowych przeznaczonych pod konkretne rośliny, dzięki czemu nabywając odpowiedni produkt, nie trzeba martwić się o zasilanie gleby innymi składnikami.

Wapno do nawożenia Miroflora 3w1 oferowane przez markę Florovit zawiera również w swoim składzie kwasy humusowe oraz probiotyki glebowe – pożyteczne bakterie, które przyspieszają zachodzące w podłożu procesy i wzbogacają je w składniki odżywcze poprzez szybki rozkład znajdujących się w glebie obumarłych tkanek roślinnych. Bakterie te skutecznie zasiedlają również systemy korzeniowe roślin, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia infekcji powodowanych przez czynniki chorobotwórcze. 

Nowoczesne produkty wapniowe

Specjalistyczne produkty zawierające wapno, pomogą również w utrzymaniu pięknego wyglądu trawnika. Nowoczesny skład preparatów tego typu pozwala na odkwaszenie gleby oraz zahamowanie wzrostu uciążliwego mchu. Wpłynie to znacząco na łatwość utrzymania murawy w odpowiednim stanie. 

Preparaty z wapnem sprzedawane są w opakowaniach różnej wielkości, dzięki czemu możliwe jest właściwe dobranie ilości nawozu do wielkości ogrodu lub samego tylko trawnika. W efekcie ich stosowanie jest niezwykle łatwe i ekonomiczne, a wybór renomowanego producenta sprawia, liczyć na naprawdę wysoką jakość oferowanych nawozów.