Decydując się na budowę domu jednorodzinnego należy przede wszystkim ustalić budżet, których chcemy przeznaczyć na budowę. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ bez ustalonego limitu można z łatwością wydać za dużo. Docelowo może okazać się, że zabraknie nam funduszy na budowę ważnych elementów luba na samo wykończenie. Ważne jest również aby określić pewną rezerwę finansową, ponieważ często zdarza się tak, że w trakcie budowy mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki lub awarie, które wymagają naprawy. Z racji tego, że budowa trwa zazwyczaj dwa lub trzy lata to ceny towarów czy też usług mogą ulec zmianie. Aby uniknąć kłopotów z budżetem warto już na samym początku, to jest na etapie ustalanie budżetu ustalić pewną rezerwę finansową. Powinna ona wynosić około dziesięciu procent wartości całej inwestycji.
Na wstępnym etapie budowy domu warto również zastanowić się nad tym, jaka instalacja będzie w domu założona. Bardzo istotne jest ustalenie zasad ogrzewania domu, używania energii w kuchni i tym podobnych.
D dyspozycji jest wiele opcji. Należy je dopasować przed wszystkim pod kątem trzech czynników. Możliwości doprowadzenia do działki, na której stawiamy dom, naszej wygody oraz kosztów, które dana instalacja za sobą niesie.
Kupując działkę należy dowiedzieć się jakie media są do niej podłączone. Jeżeli działka znajduje się na zagospodarowanym terenie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie media są już w działce, a jeśli nie to chociażby w drodze. Wtedy niewielkim kosztem można je doprowadzić do naszej posesji. Jeżeli natomiast nasza działka, na której będziemy budowali dom jest umiejscowiona samotnie wśród łąk i lasów to sprawę mediów trzeba przemyśleć. Może okazać się, że podłączenie gazu nie będzie możliwe lub będzie zbyt kosztowne. Wtedy należy zastanowić się nad możliwością korzystania z butli gazowej lub skupieniu się na sprzęcie elektrycznym.
Jeżeli doprowadzenie gazu nie jest problematyczne to warto zdecydować się na podłączenie go do naszego nowo wybudowanego domu. Kuchnia z płytą gazową jest o wiele tańsza w utrzymaniu niż kuchnia elektryczna.
Gaz jest również doskonałym źródłem ogrzewania dla domu. Koszt są porównywalne z ogrzewaniem tradycyjnym piecem węglowym, a korzyści wynikające z korzystania z instalacji gazowej o wiele większe.
Instalacja gazowa nie wymaga codziennego palenia w piecu, ani też częstego czyszczenia kotła. Wystarczy regularny serwis urządzenia. Dzięki temu mamy zapewnioną wygodę i ciepło w domu przez cały sezon grzewczy.