pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

mieszkanie w stylu skandynawskim
Wnętrza

Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim

Styl w aranżacji pomieszczeń jest sposobem urządzenia i wyposażenia wnętrza swojego mieszkania. Jest wiele stylów w aranżacji wnętrz. Istnieje również wśród ludzi wiele gustów i upodobań dotyczących zaaranżowania swojego domu lub mieszkania. I żadnego obranego stylu nie wolno krytykować, gdyż o gustach się nie dyskutuje. Różnorodność sprawia, że każdy jest inny i dlatego świat jest ciekawy.
Dziś wiele osób urządza dom lub mieszkanie w stylu skandynawskim. I choć styl ten w aranżacji pomieszczeń powstał w Europie północnej a dokładnie w Szwecji, to dziś styl ten znany jest na całym świecie. A w tym również i w Polsce coraz częściej aranżowane są mieszkania w stylu skandynawskim.
Styl skandynawski jest to doskonały sposób aranżacji wnętrza domu lub mieszkania, gdyż posiada wiele zalet. W stylu skandynawskim można zaaranżować mieszkanie zarówno w mieście, jak i poza miastem. Nie ma również znaczenia wielkość i rodzaj mieszkania. Styl skandynawski jest bardzo praktyczny i pozwala na niczym nie zmącone funkcjonowanie, gdyż jest prosty i naturalny. Urządzone mieszkanie w stylu skandynawskim posiada wiele światła i jasną stonowaną kolorystykę, co rozjaśnia i rozwesela wnętrza mieszkania. Jest także dużo przestrzeni, która daje luz i sprawia wrażenie przytulności, ciepła, ładu, harmonii i spokoju. Obok jasnej kolorystyki w stylu skandynawskim znajdą się również inne kolory, jak szarości, beże, brązy, kolor żółty i oczywiście biel. Co nie znaczy, że we wnętrzach zaaranżowanych w stylu skandynawskim nie występują inne kolory. Oczywiście, że występują, lecz głównie jako dodatkowe akcenty w dekoracjach, dodatkach, czy roślinach ożywiających wnętrza domu.
Dom urządzony w stylu skandynawskim emanuje ciepłem i przytulnością dlatego, bo dominującym materiałem jest drewno będące w skandynawskich wnętrzach głównym materiałem wykończeniowym. Najbardziej wskazane jest to drewno, które wygląda na nieobrobione oraz posiadające pęknięcia i sęki.
W stylu skandynawskim drewniane są meble, często również są one tapicerowane, co jeszcze bardziej ociepla wnętrze. Wnętrze ocieplają także tapety, które często goszczą w mieszkaniach zaaranżowanych w tym stylu. Całości dopełniają dodatki, jak na przykład lniane, bawełniane lub wełniane tkaniny, grube koce, zapachowe świece, które dodają uroku i przytulności. Wśród dodatków znajdują się również poduszki a na podłodze miłe w dotyku dywany. Ważnym elementem w stylu skandynawskim jest także oświetlenie, gdyż mieszkanie w stylu skandynawskim musi być jasne a więc dobrze oświetlone.