pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

technologia budowy domu
Budownictwo

Jaką technologię budowy domu wybrać?

Gdy chodzi o budowę domu i planowanie takiej inwestycji jedną z istotniejszych kwestii jest wybór technologii, która będzie do tego służyła. Oczywiście jest to istotne również w sytuacji, gdy mowa o wznoszeniu innych budynków. Właściwie wybrana technologia wpływa na wiele czynników, takich jak izolacyjność domu, odporność na ogień i podobne.

Najpopularniejszą wciąż jest murowana technologia budowy domu, która wskazywana jest przede wszystkim jako metoda dość szybka i często jako jeden z tańszych sposobów na wznoszenie budynków. Na koszty związane z taką technologią wpływ na to, czy inwestor decyduje się na ścianę jedno, dwu czy trójwarstwową. Im więcej warstw, tym grubsza ściana i tym samym cięższa, co wiąże się z koniecznością wykonania odpowiednich fundamentów, które będą w stanie udźwignąć taki ciężar. Jednakże grubsze ściany gwarantują również znacznie lepszą izolację i tym samym minimalizują koszty związane z utrzymaniem, a przede wszystkim ogrzewaniem domu.

Poza technologią murowaną wciąż dość dużym zainteresowaniem cieszą się domy wznoszone z drewna. Tutaj także jest kilka sposobów postawienia domu, jednym z tańszych jest między innymi technologia szkieletowa. Taki sposób wznoszenia domów to przede wszystkim duża szybkość realizacji, bywa że na postawienie budynku potrzeba jedynie kilku dni. Na placu budowy bowiem łączy się ze sobą gotowe półfabrykaty, stanowiące elementy domu. Obecnie wiele firm produkuje takie elementy w sposób na tyle łatwy, aby sami klienci mogli bez problemu postawić dom samodzielnie. dotyczy to przede wszystkim niewielkich domków letniskowych, które obecnie można stawiać na działce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, jeśli spełniają one określone parametry, a przede wszystkim ich powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. W przypadku domów całorocznych znacznie większym zainteresowaniem cieszy się technologia wznoszenia domów drewnianych z bali. Odpowiednie ich połączenie ze sobą sprawia, że budynek ma bardzo dobre parametry izolacyjne i jest równie trwały i stabilny jak domy murowane.

Nie są to jednak jedyne technologie, które obecnie można znaleźć na rynku, jednak z pewnością zaliczyć je należy do najpopularniejszych. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także taka, gdzie ściany budynków wypełniane są specjalnie przygotowaną mieszanką betonu, wlewaną do odpowiednio przygotowanych stelaży. Rozwój nowych technologii budowlanych to wynik ciągłego i bardzo dynamicznego rozwoju całej branży jak również stosowanych w niej rozwiązań.