pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

jaki ekspres do kawy
Budownictwo

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Czy kawa jest zdrowa? Niby zdania na ten temat są podzielone, ale akurat eksperci są zgodni co do tego, że napój ten ma mnóstwo korzystnych właściwości i warto go pić – nawet codziennie. Napar chroni bowiem przed licznymi chorobami układu krążenia (nawet nadciśnieniem), jak również chorobami układu nerwowego (np. Alzheimerem). Jak jednak przygotować kawę, aby naprawdę była smaczna, wartościowa i zdrowa? Do tego akurat potrzebny jest ekspres do kawy. Mając go, można parzyć wiele fantastycznych kofeinowych napojów, dbając przy tym również o ich wygląd poprzez umieszczenie na ich powierzchni puszystej pianki z mleka czy śmietanki. Wtedy kawa zaprezentuje się dosłownie jak ta z kawiarni! Jej smak i jakość też nie pozostawią wiele do życzenia. No to jaki ekspres do kawy wybrać? Dlaczego też w ogóle warto postawić na kawę z ekspresu zamiast przygotowywać ją wygodnie z gotowej mieszanki?

Raz jeszcze zajmijmy się jednak pokrótce aspektem zdrowotnym picia kawy. Bo oczywiście z niczym nie należy przesadzać. Kawę najlepiej pić z umiarem i nie przekraczać jej dziennej zalecanej dawki. A uznaje się, że taką optymalną dawką kofeiny dla dorosłego człowieka jest ok. 400 mg związku. To akurat dawka maksymalna. Lepiej więc delikatnie ją obniżyć, tak dla własnego bezpieczeństwa, by nie przekraczać ilości 300 mg na dobę. Dwie kawy dziennie w zupełności każdemu wystarczą. Na kofeinę muszą uważać wyłącznie te osoby, które już mają problemy z sercem, czyli np. chorują na chorobę wieńcową serca albo na nadciśnienie. One powinny albo zrezygnować całkowicie z kawy albo ograniczyć się do wypijania jednej jej filiżanki na dzień.

W życiu każdego kawosza przychodzi ten moment, w którym po prostu trzeba zainwestować we własny ekspres do kawy. Niby nie jest to urządzenie tak totalnie niezbędne, bo nawet i bez niego można przyrządzać kawę z gotowych mieszanek albo ze zmielonych już ziaren, jednakże takie „gotowce” pod względem jakości pozostawiają sporo do życzenia. Opłaca się więc mieć swój domowy ekspres do kawy. A jak go wybrać? Jaki ekspres do kawy sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę większość współczesnych urządzeń tego rodzaju ma podobne działanie. Ważniejsza nieraz okazuje się sama jakość ziaren. Ona akurat powinna być jak najwyższa.

Jeżeli więc posiada się już jakieś ekspresy do kawy, trzeba następnie zwrócić uwagę na to, co się do nich wrzuca. Ziarna porządnej kawy powinny kosztować przynajmniej pięćdziesiąt złotych za kilogram. Jeżeli są tańsze, oznacza to, że ich jakość jest kiepska albo że zostały zebrane w sposób niehumanitarny.