pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

jak zaprojektować ogród
Dom

Jak prawidłowo zaprojektować ogród?

Twój nowy dom pojawił się już na działce, ale wciąż nie jesteś zadowolony z prezencji jego otoczenia? Widzisz, że to ona wyraźnie zaburza prezencję budynku i sprawia, że nie jest on aż tak atrakcyjny, jak mógłby być? W takim razie najwyższa pora zająć się ogrodem. Wygląd domu jest ważny, ale nie możesz zapominać o tym, że na prezencję i wartość całej posesji wpływa każdy jej element, w tym także i ogród. Na szczęście jesteś w stanie sam go zaprojektować. Nie musisz wcale nawiązywać współpracy z żadnym architektem krajobrazu. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz bogatszy o wiedzę, jak zaprojektować ogród na własną rękę.

Zanim przejdziesz do jakiegokolwiek aktywnego działania, spróbujesz nakreślić szkic ogrodu na kartce, stworzysz prowizoryczną jego wersję w darmowym programie komputerowym albo zaczniesz rozglądać się za modnymi roślinkami w sklepach ogrodniczych, zastanów się nad tym, czego właściwie oczekujesz od posesji. Musisz znać jej przeznaczenie. Powinieneś tak naprawdę przeprowadzić krótką burzę mózgów z całą rodziną, bo przecież wszyscy będziecie później korzystać z przygotowanego ogrodu. Jeżeli masz małe dzieci, które lubią bawić się na świeżym powietrzu, na pewno powinieneś pozostawić im większą ilość wolnego miejsca do różnych szaleństw. Możecie nawet pomyśleć o wyznaczeniu specjalnego terenu do gry w siatkówkę czy gry w piłkę nożną. Nie zapomnij również o strefie typowo relaksacyjnej. Możesz stworzyć ją bezpośrednio na tarasie, ale jeżeli go nie posiadasz albo nie chcesz wykorzystywać do tego celu, powinieneś wytworzyć ją właśnie w ogrodzie. Być może przyda wam się również oddzielne miejsce do opalania, w którym umieścicie hamak lub leżak, oraz plac do grillowania. Wszystkie te elementy powinny zostać przemyślane. Ogród ma być miejscem nie tylko ładnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym.

Jak zaprojektować ogród? Trzeba to zrobić tak, by później być z niego w pełni zadowolonym. A nieraz ludzie przywiązują zbyt dużą wagę do prezencji najbliższego otoczenia, zapominając o tym, że przecież mogą je dużo lepiej wykorzystać. Każda chwila spędzana na świeżym powietrzu stanie się o niebo przyjemniejsza, jeżeli będziecie mogli rozsiąść się na przyjemnych dużych fotelach rozłożonych bezpośrednio pod dużą wierzbą czy w okolicy różanych, pięknie pachnących krzewów. Elementy ozdobne też są ważne, ale one mają być jedynie dodatkiem do przestrzeni funkcjonalnych. Inaczej możesz jednak zaprojektować ogród, jeżeli nie zamierzasz spędzać w nim czasu. W takim wypadku jak najbardziej powinieneś skoncentrować się głównie na jego wyglądzie.