pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

ogrodzenie placu budowy
Dom

Ogrodzenie placu budowy – jak je wybrać?

Plac budowy musi być na bieżąco chroniony przed różnymi osobami z zewnątrz, które w żadnym wypadku nie powinny mieć do niego dostępu. Teren, na którym dochodzi właśnie do wznoszenia nowego obiektu mieszkalnego czy jeszcze innej budowli, musi zostać sumiennie odgrodzony. Działkę należy otoczyć specjalistycznym ogrodzeniem. Istnieje zresztą pewien przepis prawny, który nakazuje tak właśnie postąpić. Ogrodzenie placu budowy jest więc czymś absolutnie obowiązkowym. Jak jednak je przygotować i skonstruować? Tutaj do wyboru ma się zwykle dwa praktyczne rozwiązania. Można albo od razu zdecydować się na stworzenie ogrodzenia docelowego, albo najpierw utworzyć ogrodzenie tymczasowe, które otoczy działkę w momencie, gdy prace budowlane nie będą jeszcze przeprowadzane.

W przypadku gdy działka jest naprawdę duża, zazwyczaj nie trzeba ogradzać całej jej powierzchni, co byłoby i trudne, i czasochłonne, i przy tym dość kosztowne. Można natomiast ograniczyć się do otoczenia wyłącznie placu budowy. To ten teren powinien być bowiem zabezpieczony, a nie sama działka. W tego rodzaju sytuacjach zazwyczaj stosuje się ogrodzenia tymczasowe. Muszą mieć one zostać postawione w określony sposób i w określonym miejscu, czyli w pobliżu samego budynku. Odległość między ogrodzeniem a tworzonym obiektem powinna wynosić przynajmniej 1/10 wysokości konstruowanego obiektu budowlanego. Tej zasady trzeba oczywiście się trzymać. Została ona uwzględniona w podstawowych przepisach dotyczących prawa budowlanego, których nie wolno łamać.

Oczywiście z tymi przepisami warto dokładnie się zapoznać. Zostały one szczegółowo opisane na różnych stronach internetowych poświęconych tematyce tworzenia nowych obiektów. Ogrodzenie placu budowy musi zostać postawione w odpowiedniej odległości od tworzonego budynku, ale to nie wszystko, bo musi mieć też właściwą wysokość (nie mniejszą niż półtorej metra) oraz inne dodatkowe parametry. Powinno spełniać wszystkie podstawowe wymogi BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy), aby właściwie spełniało swoje funkcje. Najlepiej więc przygotować je i zaprojektować wraz z zatrudnioną ekipą budowlaną. To ona na pewno będzie wiedzieć, czym powinno się odgrodzić działkę lub sam plac budowy.

Ogrodzenia tworzy się też z różnego rodzaju materiałów, jednakże w Polsce najchętniej wykonywane są z wygodnych i praktycznych paneli modułowych. Przemawia za nimi niska waga, która pozwala bez trudu je przenosić i stosować. Panele modułowe są też łatwe w montażu, dzięki czemu szybko można skonstruować z nich ogrodzenie.