pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

ogród w stylu śródziemnomorskim
Dom

Ogród w stylu śródziemnomorskim – jak go zaaranżować?

Ogrody nie muszą być wcale proste i zwyczajne. Nie trzeba ich przygotowywać w taki sposób, w jaki robią to na ogół wszyscy Polacy. Nie każdy zresztą musi przepadać za typowo polskimi aranżacjami zielonych przestrzeni. Niektórzy ludzie dużo lepiej czują się w otoczeniu zaprojektowanym w zupełnie inny sposób, nawiązujący chociażby do stylu śródziemnomorskiego. A to właśnie ten styl, tak mocno kojarzący się z letnią bryzą i błogim lenistwem, wprost idealnie pasuje do zielonego otoczenia. Ogród w stylu śródziemnomorskim każdemu pozwoli na zaznanie odrobiny wakacji we własnym domostwie. Chociażby z tego względu warto o nim pomyśleć.

Ogród urządzony w stylu śródziemnomorskim na pewno musi wyróżniać się kilkoma kluczowymi cechami. Spoglądając na niego, już w pierwszej chwili powinno się odczuć jego lekkość i niewymuszoną swobodę. Ogrody śródziemnomorskie zwykle są też bardzo jasne i mocno nasłonecznione, dzięki czemu wyglądają na przestronne i zarazem przytulne. Stosuje się w nich głównie jasne, często pastelowe barwy. Brak tu mocnych intensywnych kolorów czy ciemnych nasyconych odcieni. Czerń zastępowana jest bielą. Zamiast brązu mamy błękit, stonowany róż, odcień brzoskwiniowy i limonkę. Już ta niecodzienna jasna kolorystyka przywodzi na myśl czystą naturę. A oczywiście natura też odgrywa ważną rolę w ogrodach śródziemnomorskich, jak i zresztą we wszystkich innych ogrodach.

Chcąc przygotować prawdziwy ogród ściśle nawiązujący do stylu śródziemnomorskiego, należałoby w nim posadzić rośliny charakterystyczne dla krajów śródziemnomorskich, czyli m.in. drzewa cytrusowe oraz drzewa oliwne, ale też cyprysy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. A warto zadbać od razu o to, by ogród w stylu śródziemnomorskim był łatwy do utrzymania. Ten cel nie zostanie osiągnięty w przypadku posadzenia roślin, które niezbyt dobrze będą znosić zróżnicowane warunki pogodowe panujące w Polsce. Aby jednak wprowadzić do roślinności przynajmniej namiastkę klimatu śródziemnomorskiego, można zdecydować się na posadzenie wrzosów czy lawendy. Akurat te dwie odmiany roślin dobrze rosną w naszym polskim klimacie. Świetnym wyborem będą też bardzo nowoczesne pnącza, którymi można otoczyć taras albo umieścić je na samym przodzie domu, tworząc z nich główny element dekoracyjny.

W ogrodach w stylu śródziemnomorskim wszystko jest lekkie, delikatne, jasne i nieco wręcz nonszalanckie. Takie otoczenie sprzyja relaksowi, ponieważ nie przytłacza umysłu nawet w najmniejszym stopniu. Ogród śródziemnomorski każdemu pozwoli prawdziwie wypocząć.