pokojowabohaterka.pl

pokojowabohaterka – dom, wnętrze, porady

pokój młodzieżowy na poddaszu
Wnętrza

Pokój młodzieżowy na poddaszu

Wśród licznych projektów domów jednorodzinnych dużym powodzeniem cieszą się te z zamieszkałym poddaszem. Poddasze jest najwyższą kondygnacją znajdującą się pod samym dachem. Dziś wiele nowo budowanych domów posiada poddasze użytkowe, czyli przystosowane i przygotowane do zamieszkania w nim ludzi. A więc ogrzewane i odpowiednio wyposażone. Bardzo często stanowi ono pokój młodzieżowy na poddaszu. Istnieją również nieużytkowe poddasza. I te zazwyczaj nie są ogrzewane i nie są również urządzone. Często stanowią składzik na niepotrzebne w domu rzeczy, które być może jeszcze kiedyś się przydadzą i zazwyczaj taka przestrzeń nazywana jest strychem. Niezamieszkałe poddasze często pełni także w domu rolę suszarni na bieliznę.
Pokój młodzieżowy na poddaszu, to bardzo dobry pomysł, gdyż młodzież potrzebuje odrębności i intymności. Każdy młody człowiek od swoich wczesnych lat pragnie liznąć samodzielności i mieć wyłącznie dla siebie wymarzony kawałek podłogi. Takie odosobnienie dla młodego człowieka jest pierwszym etapem uczenia się samodzielności. Choć oczywiście młody człowiek powinien podlegać jeszcze kontroli ze strony rodziców, gdyż może zachłysnąć się samodzielnością i taką odrębność może zaprowadzić go na manowce. Dzieje się tak, gdy rodzice nie ingerują w życie swojego dorastającego dziecka mieszkającego na poddaszu. Wówczas taki dorastający człowiek może sprowadzać na poddasze różne osoby, które mają na niego niekoniecznie dobry wpływ. Dlatego mimo odrębności i coraz większej dorosłości dziecka rodzic powinien zawsze trzymać rękę na pulsie.
Aby powstało w domu poddasze użytkowe należy spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest ten, aby wykonać mocny i solidny strop, który uniesie ciężar ścian działowych. Ważne jest także ocieplenie, bo gdy ma w nim mieszkać osoba musi to być tak samo zadbana i wyposażona przestrzeń, jak ta na parterze. Niewolno też bagatelizować schodów prowadzących na górę. One również muszą być stabilne i mocne, a także posiadać odpowiedniej wielkości schodki i nie powinny być zbyt strome. Poza tym poddasze należy oddzielić od palnej konstrukcji dachu przegrodami ognioodpornymi. Podczas urządzania poddasza trzeba pamiętać o tym, aby nie obciążać zbytnio stropu. Uwaga ta dotyczy także poddasza nieużytkowego. Na nim również nie trzeba gromadzić zbyt wielu ciężkich rzeczy.
Zamieszkałe poddasze jednym ludziom jest potrzebne, a innym niekoniecznie. Lecz warto w domu posiadać taką przestrzeń chociażby ze względu na przyjmowanie gości, którzy przebywając na górze mogą czuć się swobodnie.